امروز : سه شنبه08 اسفند 1402 | 16شعبان 1445 | 27 فوریه 2024

جمعی از اعضای موسسه خیریه هیوای ژیان باحضور در منزل استاد ابوبکر حسن زاده یکی از نویسندگان نام آشنای کتب دینی از ایشان که مدتی است در بستر بیماری هستند، عیادت و جویای احوال وی شدند.
رحیم سیدزاده از بانیان موسسه خیریه هیوای ژیان در این دیدار با اشاره به تلاش ها و زحمات استاد حسن زاده در حوزه علوم دینی گفت: استاد حسن زاده از ذخایر ارزشمند عرصه ی دین و فرهنگ کردستان است و آرزو می کنیم که هر چه زود تر بهبود کامل یابند و ما مجدد شاهد آثار بیشتری از این عزیز در عرصه ی نشر و به خصوص کتب دینی باشیم.
در این جمع صمیمانه که بیش از یک ساعت به طول انجامید، استاد حسن زاده ضمن تشکر از دلجویی اعضای موسسه، شرحی از بیماری و سیر درمان خود را توضیح داد.
گفتنی است استاد از سالهای شروع فعالیت موسسه خیریه هیوای ژیان همیار و همراه موسسه بوده اند و با کمک های معنوی و مادی و ارشاداتشان تاثیر وافری در  رشد  و بالندگی موسسه داشته اند.
 
استاد ابوبکر حسن زاده  بشناسیم:
      استاد ابوبکر حسن زاده  متولد اول آبانماه 1317 ه.ش در یک خانواده متدین متوسط الحال ، کشاورز و دامدار، از پدری به نام رحمان و مادری به نام خدیجه  رد روستای کانی علی گرده واقع  در بیست و پنج کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان به دنیا آمده در حالی که بیش از  یک سال از عمر  استاد سپری نشد پدرش فوت می کند و مادرش حضانت و سرپرستی ایشان و خواهران و برادرانش را به عهده می گیرد.
       استاد   در سن پنج سالگی به مدرسه علوم دینی روستا نزد روحانی و مدرس به نام ملا عبدالقادر باغلوجه ای که عالمی فاضل و مومن و با تقوا بوده شروع به طلبگی و کسب علم و دانش می نماید و متاسفانه استاد عبدالقادر در سال 1322 فوت می کند و مدرسه علوم دینی روستا برای همیشه تعطیل می شود. در سال 1331 شخص فاضلی به نام ملا عبدالطیف حافظی به عنوان پیشنماز و روحانی به روستا می آید و با ایجاد  شوق و علاقه مجددا آقای حسن زاده را به درس فرا می خواند ودر مدت کمتر از سه سال گلستان و قسمتی از بوستان سعدی و تصریف زنجانی و عوامل جرجانی را به خوبی  فرا می گیرند.
      در سال 1334  به منظور ادامه تحصیل از روستای محل تولد خود خارج  و به مدرسه علوم دینی روستای قرمیش  در 12کیلومتری شمال بوکان می روند و نزد ملا محمد امین احمدیان معروف به قاجری کسب علم می نماید. و کتابهای انموذج و اظهار  را در علم نحو فرا می گیرند و شرح متن هر دو را حفظ می نمایند ان گاه به مدرسه علوم دینی روستای کانی گرکه عزیمت می کنند. و دو سال در محضر استاد فاضل مرحوم ملا سید عبد الرحمن کریمی دوره مقدماتی  را به پایان  می رسانند.
        پس از پایان رسانیدن دوره مقدماتی  و وارد شدن به دوره متوسط به مدرسه علوم  علوم دینی روستای هبکی  از توابع شهر سقز عزیمت می کنند و درخدمت عالم با فضیلت و ادیب با تقوا مرحوم  حاج ملا عبدالقادر فائض مشغول تحصیل می شوند.
      در  دوره عالی  و پایانی علوم دینی به بزرگترین حوزه علمیه منطقه مکریان  در روستای حمامیان که به معنی واقعی دارالعلم و مآوای فضلا و دانشمندان به حساب می آمد و با سابقه صدها سال خدمت ،علما و فضلای فراوانی را به جامعه مسلمان در کردستان تحویل داده بود وارد گردید.
      بعدا  در مدرسه علوم دینی مسجد حاج سید  بایزید  و مسجد جامع مهاباد نزد مجموعه ای از اساتید درجه اول مانند مرحوم استاد حاج ملا حسین مجدی  استاد  مسلم  در علوم معقول و منقول و... در مدت دو سال دوره عالی و پایانی حوزه را  به پایان می رساند و در خرداد ماه سال 1341 موفق به دریافت مدرک افتا و تدریس از مجمع علمای مدرسه علوم دینی مسجد جامع مهاباد گردید .
     پس از فارغ التحصیل در آبان 1341 به عنوان مدرس مدرسه علوم دینی روستای کانی گرکه که تدریس می کند  و مدت  شش سال به تدریس ادامه می دهد..
     در سال 1345  در امتحانات مدرسی دانشکده علوم معقول و منقول قبول و پس از اخذ مدرک  و گواهی مدرسی  در سال 1347 به استخدام سازمان اوقاف  در آمد و در سال 1351  در کنکور سراسری  در رشته ادبیات عرب دانشگاه مشهد و رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران  هر دو قبول شدند ایشان  در رشته  جامعه شناسی ادامه تحصیل  و در سال 55 موفق به اخذ مدرک لیسانس گردید و از سال 1356 به عنوان مسئول اوقاف مهاباد  منصوب گردید ایشان  در بهبود اوضاع  مدرسین  روحانیون و امور اوقاف بسیار  تاثیر گذار بودند.
      در سال های 57 و سالهای بعداز  ا نقلاب  در شهر مهاباد زندگی می کردند و در سال 1362 در شهر دامغان  و در آذر 1363 به شهر سنندج منتقل و تا سال 71  در اداره کل اوقاف استان کردستان مشغول انجام وظیفه بودند و  در مدت خدمت در اوقاف سنندج نامبرده موفق به ترجمه کتابهای حلال و حرام  در فقه قرضاوی و الوقات در اصول فقه، اللئو الئو و المرجان فی ما التفق علیه الشیخان  در حدیث گردند.
    در سال 71  به شهر  تبریز منتقل  و تا سال 79 که بازنشسته شدند  در تبریز زندگی می کردند . در هنگام اقامت در  تبریز علاوه  بر کتاب روح الدین الاسلامی موفق به ترجمه کتابها: ا-داستان پیغمبران  در قرآن2-مختصر احیا العلوم  در دو جلد3-مبانی تفکر اسلامی4- بازگشتگان به خدا5- صلاح الدین ایوبی6- عثمان بن عفان گردند.
    در سال1379 بعد از  سی و دو سال  خدمت بازنشست شدند و در سال 1379 به شهر سنندج برگشتند و بنا به دلایلی نتوانستند به مهاباد برگردند.
     از سال 1379 تا امروز استاد ابوبکر حسن زاده به لطف و رحمت الهی با قلب ارام زندگی را سپری می نمایند و در طی این سالها هم  کتابهای1-شناخت اولویت های دینی2-خالدبن ولید3-تجوید بخاری4-دو جلد اول  تاج الاصول فی احادیث الرسول5-داستان  زندگی عمر بن خطاب را ترجمه کرده اند.
     ثمره زندگی این بزرگوار چهار دختر و دو پسر و کتابهای ترجمه شده  و کوله باری از علم و دانش و تقوا و پرهیزکاری بوده است امید است خداوند منان  زندگی در آرامش و سلامتی را به استاد بزرگوار ارزانی دارد.

 


افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

نماد اعتماد الکترونیکی

Telegram 1