امروز : سه شنبه29 مهر 1399 | 2ربيع‌الاول 1442 | 20 اکتبر 2020


هرکسی که به نحوی در این سالها با موسسه خیریه هیوای ژیان در ارتباط بوده قطعا نام رحیم سیدزاده و تلاش های بی وقفه و مثال زدنی او برای ساماندهی این موسسه در قامت مدیرعامل برایش آشناست. سیدزاده که سالهاست در شغل شریف معلمی امرار معاش می کند خود از بانیان تاسیس هیوای ژیان است و از شروع به کار آن، پای ثابت تمامی فعالیت ها و همراه همیشگی همه اعضای فعال در موسسه بوده است.وی که سفیدی سالها تجربه و افسوس و حسرت ناملایمتی روزگار بر خلق فقیر ملتش برمحاسنش خودنمایی می کند اینک برای آشنایی بیشتر مردم با توانایی و عملکرد 5 سال فعالیت موسسه تحت مدیریتش با ما به گفتگو نشسته است.

  •  - لطفاً «در مورد نحوه‌ی تاسیس موسسه هیوای ژیان توضیح دهید؟»

موسسه خیریه هیوای ژیان در سال 87 توسط 12 نفر هیئت امناء متعهد جهت کمک به اقشار آسیب پذیر و نیازمند شهرستان سنندج تاسیس گردید و هدف از تشکیل این موسسه اهداف خیرخواهانه و خداجویانه بوده و بس.

  • - اهداف موسسه تحت مدیریت جنابعالی چیست؟

1- تلاش در جهت کاهش فقر در میان اقشار کم درآمد و بدون درآمد جامعه
2- شناسایی و ایجاد بانک اطلاعات از خانواده های نیازمند و کم درآمد و مساعدت در حد توان
3- شناسایی افراد خیر و جذب کمک‌های نقدی آن‌ها
4- کمک به رفع آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر اقتصادی و فرهنگی در حد توان موسسه
5- نگهداری و مراقبت از کودکان بی سرپرست و کمک به آن‌ها

  • - شیوه‌ی انتخاب هیئت امناء، هیئت مدیره موسسه چگونه است؟

هیئت امناء موسسه در حال حاضر از 13 نفر اقشار مختلف دکتر، مهندس، دبیر و... تشکیل شده است در هر سه سال یک مرتبه توسط اعضای هیئت امناء هیئت مدیره موسسه که اکنون 5 نفر و 1 نفر بازرس است انتخاب می‌شود؛ و در اولین جلسه‌ی هیئت مدیره منتخب نیز مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره انتخاب و صورت‌جلسه‌ی آن برای تائید نهایی به بهزیستی شهرستان سنندج ارسال می‌شود. ضمناً «باید به عرض برسانم بهزیستی شهرستان سنندج در صدور مجوز مؤسسات خوب عمل نمی‌کند.»
- چارت موسسه و نحوه‌ی انتخاب و انتصاب اعضاء به چه شیوه ای است؟
در حال حاضر ارکان موسسه به ترتیب هیئت امناء، بازرس، هیئت مدیره، نماینده‌ی مدیریت و دیگر واحدها و بخش‌های موسسه می‌باشد هر فردی که بخواهد در موسسه خیریه هیوای ژیان چه به صورت افتخاری و موظف به‌کارگیری شود بعد از تکمیل فرم مشارکت توسط واحد مدیریت منابع انسانی توانایی و صلاحیت ایشان تائید و بعد از طی مراحل قانونی با مصوبه هیئت مدیره به‌کارگیری می‌شود.
- آیا مؤسسات خیریه می‌توانند فعالیت‌های سیاسی و حزبی داشته باشند.
بر اساس ماده 2 اساسنامه تیپ مؤسسات خیریه، هدف از تشکیل مؤسسات خیریه، پیگیری امورات خیر و عام‌المنفعه بوده و مؤسسات غیر سیاسی و غیر انتفاعی هستند و با توجه به اینکه کلیه اعضاء و هیئت امناء یک موسسه پای صفحه به صفحه اساسنامه را امضاء می‌کنند لذا با توجه به صراحت ماده قانونی و متعهد بودن هیئت امناء هیچ موسسه ای نمی‌تواند در فعالیت‌های سیاسی مشارکت داشته باشد و عملاً غیر قانونی است و و موسسه خیریه هیوای ژیان نیز با توجه به اینکه به این امر باور داشته لذا از بدوتاسیس تا کنون در هیچ فعالیت‌های سیاسی مشارکت نداشته است. مطمئناً افراد معتقد و متعهد به یک سری مبانی اقدام به تاسیس موسسه خیریه می‌نمایند، افرادی که به چیزی باور و اعتقادی ندارند نسبت به تاسیس این مؤسسات و مشابه آن نه تنها اقدام نمی‌کنند بلکه اگر بتوانند سد و مانعی در راه همچون کار خیری قرارمی دهند و یمنعون الماعون هستند، این شبهات از آنجا ناشی می‌شود که مجموعه افرادی که در مؤسسات خیریه فعالیت دارند افراد معتقد و اهل دین و دارای محاسن و محجب هستند در نتیجه این شبهه ایجاد می‌شود که این افراد برای احزاب به ویژه اسلامی دارند فعالیت می‌کنند.
فعالیت ما، فعالیت انسانی است و به ایدئولوژی خاصی ارتباط ندارند. ضمناً «انسانیت و اسلامیت از همدیگر تفکیک پذیر نیستند.»
- آیا کمک‌های مؤسسات خیریه به ویژه موسسه خیریه هیوای ژیان که دریافت می‌کند می‌تواند از احزاب و گروه‌ها و دسته‌ی خاصی باشد.
کمک‌هایی که مؤسسات خیریه به ویژه موسسه خیریه هیوای ژیان دریافت می‌کنند از نهاد و حزب و گروه و رسته‌ی خاص نمی‌باشد و تمامی کمک‌های مردمی بوده و از هیچ فردی حق نداریم جویا شویم شما به چه نیتی به این یا آن موسسه کمک می‌کنید لذا اگر فردی الان 100 هزار تومان از خیابان پیدا کند و تحویل این موسسه بدهد ما کنجکاوی نمی‌کنیم و حق نداریم بپرسیم
و اگر نهاد، سازمان دولتی، شرکت‌های خصوصی و مؤسساتی که مجوز قانونی نیز دارند بخواهند به مؤسسات خیریه کمک کنند مؤسسات نمی‌توانند دست رد به سینه آن‌ها بزنند مگر برای اهداف و خواسته مشخص باشد که نیاز به بررسی داشته باشد.
ضمناً کمک‌های که ما از افراد و خیرین دریافت می‌کنیم به نسبت اولویت بندی بین مددجویان موسسه براساس نیت خیر، خیرین توزیع می‌شود.
- آیا در نحوه‌ی خدمات رسانی و حمایت‌ها، موسسه طیف خاصی از جامعه (از نظر عقیدتی) را کمک می‌کند؟
با توجه به اهداف موسسه هر فرد نیازمند با هر فکر و عقیده و مسلک و گرایش و رنگ پوست و نژاد خاص کرد و فارس و عرب و...که در این شهر و اطراف سنندج زندگی می‌کنند مشمول این کمک و هدایا هستند و ما از هیچ فردی در مورد هر کدام از مواردی که ذکر کردم سؤال نخواهیم کرد و حق سؤال کردن را نداریم در واقع اساس نیازمندی خانواده می‌باشد که آن نیز توسط واحد پذیرش و حمایت‌های اجتماعی موسسه پیگیری می‌شود که هر فرد و خانواده ای به موسسه مراجعه نماید تنها سؤالی که از آن‌ها می‌پرسند در حوزه نیازمندی آن‌ها است و بس.
ضمناً «هر گونه کمکی مادی و غیر مادی و نقدی و غیر نقدی موسسه به هر فرد در سیستم‌های موسسه ثبت می‌گردد؛ و هر فرد و هر نهادی در مورد کمک‌ها و مساعدت موسسه سؤال دارد می‌تواند به موسسه مراجعه کند و از نحوه حمایت‌ها و خدمات رسانی جویا شود.»
لازم به توضیح است موسسه هر ساله برای اطلاع عموم گزارش عملکرد آن سال را ارائه می‌دهد.
- آیا موسسه از افراد نیازمند (یتیم، بی سرپرست، بد سرپرست، فرزندان طلاق و غیره...) طیف خاصی را کمک می‌کند؟ یا گروه هدفی را برای مساعدت انتخاب نمود؟
قبل از مصوبه جدید هیئت مدیره، موسسه به هر فرد و خانواده‌ی نیازمندی که مراجعه می‌کرد در صورتی که توانایی کمک رسانی و حمایت از آن را داشتیم بعد از طی مراحل قانونی، به آن‌ها کمک رسانی می‌شد ولی اکنون موسسه با توجه به اینکه از لحاظ نیروی انسانی و منابع مادی محدودیت دارد و نمی‌تواند به این رویه خدمات رسانی انجام بدهد و گروه های هدف ذیل را انتخاب نموده است :
1- گروه هدف اول شامل خانواده‌ی یتیم با سرپرستی مادر
2-گروه هدف دوم دانشجویان ممتاز نیازمند مشغول به تحصیل در دانشگاه های دولتی
- تعامل موسسه خیریه هیوای ژیان با دیگر مؤسسات و انجمن‌های مردم نهاد در چه حدی است؟
موسسه خیریه هیوای ژیان با تمام مؤسسات و انجمن‌های مردم نهاد تعامل دارد و هرچند با توجه به گستردگی این مؤسسات ما تا کنون نتوانسته ایم ارتباط مناسبی برقرار کنیم. این موسسه آماده هر نوع همکاری با مؤسسات خیریه دولتی و غیردولتی در تمامی حوزه‌ها می‌باشد.
- تعامل موسسه خیریه هیوای ژیان با ارگان‌ها و سازمان‌های حمایتی در چه حد است؟
ما با تمام ارگان‌ها و سازمان‌ها به ویژه ارگان‌های حمایتی تعامل داشته و داریم و با توجه به اینکه حوزه‌ی فعالیت تمام ارگان‌های حمایتی مساعدت به اقشار آسیب پذیر می‌باشد ما نیز بخشی از این مسئولیت را به عهده گرفته‌ایم و آماده همکاری هستیم.
- آیا اعضای هیئت امناء، هیئت مدیره، مدیر عامل، بازرس و مدیر واحدها و دیگر اعضاء و کارکنان موسسه حق‌الزحمه ای دریافت می‌کنند یا به صورت افتخاری بکار گیری می‌شوند؟
تمام اعضاء هیئت امناء که هیئت مدیره و مدیر عامل و بازرس موسسه را شامل می‌شود بدون هیچ‌گونه چشم داشتی (نقدی و غیر نقدی) و تنها برای اجر اخروی و همگی به صورت افتخاری مشغول فعالیت هستند و در عین حال از لحاظ مادی و غیر مادی نیز به موسسه کمک می‌کنند.
ضمناً «با توجه به اینکه فعالیت‌های بعضی از واحد های موسسه از جمله واحد پذیرش و حمایت‌های اجتماعی، مشارکت، بهبود کیفیت، پشتیبانی به صورت دو شیفت صبح و عصر و نیازمند 42 ساعت فعالیت در هفته می‌باشد لذا این بخش‌ها به صورت نیمه افتخاری و در قبال پرداخت حق‌الزحمه انجام می‌گیرد شایان ذکر است هر موسسه ای بخواهد در حد موسسه هیوای ژیان یا حتی کمتر از آن فعالیت داشته باشد نمی‌تواند صرفاً با تکیه بر کار و نیروهای افتخاری فعالیت نماید. متأسفانه بعضی از مؤسسات خیریه این را بیان می‌کنند که به نظر بنده نمی‌تواند صحت داشته باشد. در عین حال باید بگویم فردی که تمام هم و غم و توانایی و وقت خود را به فعالیت موسسه اختصاص می‌دهد و بی کار است چه اشکال دارد که برای ایشان در موسسه اشتغال زایی شود و حق‌الزحمه در قبال ارائه نیرو و توان خود دریافت نماید.»
- موسسه خیریه هیوای ژیان از چه طریق و به چه شیوه ای مشارکت‌های نقدی خیرین را دریافت می‌کند؟
واحد مشارکت مردمی موسسه بعد از توجیه خیرین و تکمیل فرم مشارکت مردمی با قید مبلغ پرداختی با مسیر بندی مناطق شهری از طریق تحصیلداران نسبت به دریافت مبلغ مشارکت خیرین اقدام می‌نماید ضمناً تعداد زیادی از خیرین در شهرستان و استان و دیگر شهرها از طریق شماره حساب‌های موسسه اقدام به واریز مبالغ نقدی خود به حساب موسسه می‌نمایند. بخش قلک موسسه نیز با توجیه مغازه داران فروشگاه‌ها و ادارات و سازمان‌ها و دیگر اقشار مردم بعد از تکمیل فرم دریافت قلک نسبت به نصب قلک اقدام و ماهیانه یا چند ماه یک مرتبه تحصیلداران موسسه بر اساس مسیر و با داشتن کارت شناسایی و قبوض نسبت به تخلیه قلک‌ها اقدام و مبالغ جمع آوری شده را ماهیانه به حساب‌های موسسه واریز می‌نمایند.
دیگر کمک‌ها و اهدایی خیرین از طریق تماس تلفنی و مراجعه تحصیلداران موسسه و یا مراجعه شخص خیر به موسسه و دریافت رسید به موسسه تحویل و در بین مددجویان و نیازمندان تحت پوشش موسسه اعم از مواد غذایی گوشت، برنج، روغن و مرغ و لوازم خانگی و... توزیع می‌گردد.
جا دارد از اینجا از اعتماد اقشار مختلف مردم در شهرستان سنندج و حومه و دیگر استان‌ها کمال تشکر و قدر دانی را داشته باشم. ضمناً «لازم به ذکر است به افراد ناشناس و افرادی که کارت شناسایی موسسه و دسته قبض و غیره در اختیار ندارند و در مجموع مشکوک هستند اعتماد نکنند و مورد را به موسسه اطلاع دهند.»
- تحصیلداران چه افرادی هستند و در قبال جمع آوری مشارکت نقدی و تخلیه قلک حق‌الزحمه ای دریافت می‌کنند؟
تحصیلداران موسسه مجموعه ای از افراد توانمند و اغلب بازنشسته آموزش و پرورش هستند که ماهیانه با مراجعه به خیرین و امین داران صندوق صدقات، نسبت به تخلیه آن‌ها اقدام می‌کنند و به تعداد کمی از این دوستان با توجه به عدم بضاعت، موسسه حق ایاب و ذهاب آن‌ها را پرداخت می‌کند و بس.
- آیا کمک گرفتن از افراد و نهاد و اشخاص خارج از کشور منع قانونی دارد و آیا موسسه خیریه در این زمینه کمکی دریافت کرده است؟
بر اساس بخشنامه های سازمان بهزیستی کشور مؤسسات خیریه برای دریافت هر نوع کمکی از خارج از کشور باید مورد را به اطلاع سازمان بهزیستی برسانند و منع قانونی ندارد که متأسفانه موسسه تا کنون مبلغی چه به صورت نقدی و چه به صورت غیر نقدی دریافت نکرده است ولی اگر افراد، سازمان‌ها، نهادها خیریه‌ی خارج از کشور قصد کمک داشته باشند، موسسه آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

- آیا افرادی که با موسسه، به عنوان عضو و یا خیر همکاری می‌کنند موسسه در مورد افکار و دیدگاه آن‌ها کنجکاوی می‌کند؟واحد مدیریت منابع انسانی موسسه که مسئولیت عضو گیری و به‌کارگیری اعضاء خیر و کارکنان موسسه را بعهده دارد. تنها در مورد توانایی، تخصص و مدارک تحصیلی افراد پرس و جو می‌کند و در این زمینه هیچ‌گونه مسئولیت ندارد موسسه و هیئت مدیره موسسه که یک سازمان امنیتی یا دولتی نیست در مورد تمام خصوصیات و افکار و عقاید افراد تحقیق کند این وظیفه نهادی امنیتی کشور است و بس. ولی اگر نهاد های امنیتی در مورد شخص خاصی با ارائه مستندات و ادله قانونی نظری منفی داشته باشد این موسسه در مورد به‌کارگیری آن‌ها معذور است.
- موسسه عملکرد خود را چگونه ارائه و عرضه می‌کند؟
برای تمام فعالیت‌های موسسه با توجه به داشتن گواهینامهی ایزو 9001-2008 سوابق به صورت دستی و اغلب سیستمی ایجاد و جمع بندی آن به صورت بولتن خبری در پایان سال ارائه می‌شود؛ و تراز مالی موسسه که از نحوه‌ی عملکرد، دریافت‌های نقدی و هزینه کرد موسسه و مبالغ پرداختی به مددجویان بحث می‌کند سالیانه برای اطلاع و بررسی به بهزیستی شهرستان سنندج ارسال می‌گردد.
ضمناً «با توجه به درخواست جناب آقای رحمان آبیدر معاونت اجتماعی استانداری کردستان در مورد ارسال عملکرد مؤسسات خیریه به استانداری، امسال یک نسخه از آن را به آن معاونت نیز ارسال نموده‌ایم.»
در پایان سال 91 نیز به صورت مجلد در بخش‌های مختلف چاپ می‌شود.
- موسسه به چه شیوه ای به نیازمندان و اقشار آسیب پذیر کمک و حمایت می‌کند؟
قبلاً نیز عرض کردم در شرایط موجود موسسه دو گروه هدف 1 خانواده ایتام 2 دانشجویان و دانشگاه های دولتی را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است؛ لذا هر فردی با شرایط فوق به موسسه مراجعه نمایند و موسسه توانایی جوابگویی و پذیرش آن‌ها را داشته باشد از حمایت‌های مادی و غیر مادی موسسه برخوردار خواهد شد.
لازم به ذکر است بخش مددکاری، آموزش، پزشکی، کارآفرینی هر کدام به فراخور توانایی در چهار حوزه‌ی فوق از خانواده افراد تحت پوشش حمایت می‌کنند.
بخش مددکاری در مورد پذیرش و مشکلات روحی و روانی و مدیریت خانواده و... فعالیت دارد.
بخش کارآفرینی در زمینه ایجاد اشتغال و توانمند سازی خانواده‌ها فعالیت می‌نماید.
بخش آموزش، مشکلات تحصیلی و زمینه ارتقاء را پیگیری می‌نماید.
بخش پزشکی با همکاری پزشکان، داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی خیر سعی می‌نماید بخشی از هزینه‌ی درمان خانواده های تحت پوشش را جبران نماید.
- آیا موسسه به اقشار نیازمند دیگر شهرهای استان کردستان و دیگر استان‌ها کمک می‌کند؟
با توجه به نیت خیر، خیرین که اغلب از شهرستان سنندج هستند از خدمات رسانی و حمایت از نیازمندان و افراد بی بضاعت دیگر شهرهای استان و دیگر استان‌ها معذور هستیم مگر خیر خاص یا موسسه خاص کمک‌های خود را از طریق ما به شخص نیازمندی در دیگر شهرها و یا استان‌ها برساند.
ضمناً «خیرینی که در شهرستان سنندج هستند و از خانواده نیازمندی که جزء گروه هدف موسسه هستند حمایت می‌کنند اگر از طریق موسسه این حمایت را انجام دهند از طریق این موسسه با توجه به توانایی و تخصصی که اعضاء موسسه دارند و در زمینه های مختلف آموزشی، کارآفرینی، پزشکی و مددکاری از افراد حمایت می‌شود می‌توان خدمات ارزنده تری را ارائه داد.»


0

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

Telegram 1